Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
A 66 éves, gyermekorvos, baloldali politikus Michelle Bachelet kétszer volt köztársasági elnök. Édesapja a légierő tábornoka volt, aki bírálta Augusto Pinochet jobboldali diktátort és rendszerét, ezért börtönbe vetették, ahol 1974-ben halt meg.
António Guterres ENSZ-főtitkár szerdán közölte a közgyűléssel, hogy a volt chilei államfőt jelöli a tisztségre. A szavazás után a világszervezet vezetője azt hangoztatta: Michelle Bachelet a világban eluralkodott és az emberi jogokat is veszélyeztető „gyűlölködés és egyenlőtlenség” időszakában veszi át a főbiztosság irányítását. A világszervezet 193 tagállamát tömörítő közgyűlés konszenzussal hagyta jóvá a jelölést.
A 66 éves, gyermekorvos, baloldali politikus Michelle Bachelet kétszer volt köztársasági elnök. 2006 és 2010 között ő volt az első női államfője a dél-amerikai országnak, majd 2014-től 2018-ig ismét elnöki tisztséget töltött be. Ő volt az első igazgatója az ENSZ 2010-ben létrehozott Nemek Egyenlőségével és a Nők Felemelkedésével Foglalkozó Szervezetének, rövidebb és ismertebb nevén az ENSZ Nőknek. António Guterres tavaly felkérte, hogy legyen tagja a világszervezet közvetítéssel foglalkozó konzultatív tanácsának. A politikusnő az emberi jogok és a nők jogainak szószólójaként ismert. Édesapja a légierő tábornoka volt, aki bírálta Augusto Pinochet jobboldali diktátort és rendszerét, ezért börtönbe vetették, ahol 1974-ben halt meg. Michelle Bachelet egyetemistaként lett politikai aktivista, őt és édesanyját is letartóztatta és megkínozta a politikai rendőrség. Szabadon bocsátása után évekig külföldön élt, 1979-ben tért vissza Chilébe, akkor szerzett orvosi diplomát.
(MTI)